top of page

Mmmm....meestele


Seoses pulmadega ja pidudega on nii, et pruudid ja kaunid daamid on alati esiplaanis, nii oli, on ja jääb ka edaspidi. Tahaksin nüüd natukenegi leevendada meespoole tähelepanust ilma jäämist ja

pühendan oma järgneva blogi just teile!

Kuid kallid mehed- sellised pöördumised teile ei saa olema sagedased, pigem on need erandiks.

Igal juhul on järgnev üllitis ülioluline mehele, kes soovib olla oma kauni kaaslase kõrval vääriline partner või

sellele, kes saab osaliseks olla kutsutud üritusele, kuhu ei saa minna vabaaja rõivastega.

Eelkõige - heaks tavaks peetakse, kui te ei ületa oma riietusega peigmeest või peo peremeest. Mujal maailmas on tavapärane, et kutsel märgitakse ära nn "dresscode", seda ka kodupidudel. Meil Eestis aga võite rõivasoovitust kohata üksnes suurtel äriringkondade ja eriti pidulike ürituste kutsetel. Muidugi võiks olla kohustuslik soovitatud rõivaste/ ka jalatsite märge pulmakutsel, sest see näitaks üles pruutpaari poolset lugupidamist. Olen näinud rannalaulatusel liiva sees 10 cm kõrguste kontsadega ukerdavaid daame, kes lugedes kutselt, et registreerimine toimub samas kohas, kus pulmapidu, ei ole tulnud selle peale, et oleks pidanud kaasa võtma varuks madalad jalanõud. Või eeldatakse pulmapeo pidulikkust ja riietudes smokingusse, avastatakse, et pidu on väga tagasihoidlik ning peigmees ei kanna isegi lipsu.

Mis siis teha, kui olete saanud kutse ja tekib küsimus (ma loodan, et see küsimus tekib!), mida oleks sobilik kanda? Alati on lubatud küsida peole kutsujate käest! See annab teile teha valikud, et mitte liialt erineda peo iseloomust.

Kui kutsel aga on ära mainitud mehe riietus (mille järgi riietub ka naine), siis oleks kena,

kui peate sellest soovitusest kinni.

TUME ÜLIKOND/ DARK SUITE

Must, tumesinine või tumehall ülikond, võib olla ka pikitriip. Üherealise ülikonna puhul võib kanda vesti.

Valge särk, soovituslikult mansetinööpidega, siidlips. Tume ülikond on universaalne ja sobib kanda nii päevastel kui ka õhtustel üritustel. Tooni võrra tumedamad kingad.

Üherealise ülikonna kõige alumine nööp jäetakse lahti!

Siinkohal jätke emade ja ämmade keelitavad repliigid: "Poiss, nööbid kinni! " kuulamata. See on etiketi nõue!

Daamisel pidulik kleit (pigem tagasihoidlikum).

SMOKING / BLACK TIE

Klassikaliselt on smoking must, tumesinine või hall. Reväärid ja nööbid on kaetud läikivast kangast ( siidist ). Pükste küljeõmbluses on siidlampassid. Püstkraega valge särk, mansetinööbid. Seotav kikilips, mis on tavaliselt must, kui aga kantakse värvilist vööd, siis on lips vööga samast kangast. Vesti ja vööd koos ei kanta. Mustad kingad ( lakk-kingad ).

Daamidel on sobivaks riietuseks kokteilkleit või pidulik tantsukleit, õhtusel pidulikul üritusel võib kanda ka pikka kleiti.

FRAKK / WHITE TIE

Sabaga kuub, reväärid siidist, pükstel siidist lampassid. Püstkraega valge särk, valge vest. Valge kikilips ja rinnarätt. Mustad lakk-kingad on kohustuslikud. Frakk on väga pidulik ülikond ja tavaliselt kantakse õhtul peale 19.

Daamidel on sobilik kanda ülipidulikke õhtukleite.

***

Kuidas riietub aga peigmees?

No kui peig ei ole just vormikandja (sel juhul on pidulik paraadvorm ikka vägagi teretulnud), siis seisab iga pruutpaar ühel heal päeval just selle küsimuse ees. Lahenduse annab eelkõige pulmapeo iseloom, täpsemalt, kus pidu peetakse.

Ilmselge on ju, et talupulmas ja mõisapulmas tuleb teha rõivastuses sobilikud valikud.

Minu kogemustele toetudes võin öelda, et eestlasest peigmehe lemmik on hele ülikond, viimasel paaril aastal ka sinine, sinna juurde kantakse kas ülikonnaga ühte värvi või žakaarriidest vesti.

Lips / kaelaside või plastron on sobitatud kas pruudikimbu lillede tooniga või muu pulmas kasutatava värviga.

Soovi korral võib ka vest olla sobivalt teist värvi. Eriti piduliku mulje saab jätta valgele triiksärgile lisatud mansetinööbid.

Sellised kombinatsioonid on sobilikud absoluutselt igale pulmapeole, olenemata, kus see peetakse.

Minupoolseks nõuandeks oleks, et kui otsustate kanda revääril lille, siis taskusse kolmnurkne rätt on juba liiast, valige kas üks või teine. Reväärilill siis ikka revääri peale, mitte taskusse!