top of page

Pulmakorraldaja versus dekoreerija


Mõni aeg tagasi võttis minuga ühendust ajaleht Postimees, et kirjutaksin nende pulmaerisse oma mõtted teemal "Mis vahe on pulmakorraldajal ja dekoreerijal?" Lisan artikli muutmata kujul, küsimused olid ajakirjaniku poolt esitatud.

1. KÜSIMUS: Millega tegeleb pulmakorraldaja ja millega dekoreerija? Saan aru, et esimese tegevusvaldkond on laiem, seega ehk saab öelda, mis on need teenused, mida dekoreerijalt ei saa?

VASTUS: Enamustes riikides ei tule pulmade korraldamine ilma pulmakorraldajata kõne allagi. Eestis ei ole osatud seda teenust pikka aega väga hinnata aga tasapisi on see muutumas ning juba rohkem paare annavad endale aru, et ei ole mõtet ise endale liigset pinget luua ning kuna internetis on üsna raske orienteerude suures infotulvas, siis pöörduvadki kõigepealt pulmakorraldaja poole.

Kes siis on pulmakorraldaja? Hea pulmakorraldaja on nagu tugev liim, mis kleebib omavahelt tugevalt kokku erinevad materjalid. Esimesel kohtumisel pulmakorraldajana arutan ma läbi eelkõige pruutpaari enda visioonid ja soovid, visandame koos külaliste loomuse ja alles siis saan ma hakata soovitama erinevaid teenusepakkujaid. Just nende pulma sobivaid peokohti, pulmaisasid, bände, fotograafe jne. Kõige suurema vea ehk teevadki need paarid, kes soovivad ise oma pulma korraldada, selles, et tuginevad oma teenusepakkujate valimisel kas siis foorumitest lugedes või tuttavate/sõprade soovitustele. Sel juhul saab tulevane pruutpaar üksnes ühepoolse soovituse, ilma, et keegi süveneks just nende pulmale. Nendel soovitajatel on üsna väike ülevaade erinevatest teenusepakkujatest (tavaliselt piirneb see 1-2 pulmapeoga).

Eestis on pulmakorraldaja nii nõustaja, planeerija, disaineri, dekoraatori, päeva koordineerija kui ka järelvalve segment. Pulmakorraldaja käes on kõik selleks päevaks vajalikud kontaktid ning juba eelnevale pikale korraldustööle võtab ta vatutuse pulmapäeva sujuvaks toimimiseks enda peale. Kuna pulma planeerimiseks on mõistlik võtta aega minimaalselt aasta (eriti just suvepulmade puhul), siis pulmakorraldajast saab selleks ajaks teie kõige parem sõber, kellega arutada läbi nii kõige suuremad küsimused kui ka kõige väiksemad detailid. Just pulmakorraldaja on see, kes hoiab pidevalt kätt teie pulsil ning tuletab meelde, kui miski tähtis punkt on veel täitmata. Pulmapäeval aga saate ennast täiesti vabaks lasta ning keskenduda teineteisele ja oma tähtsale. Pulmakorraldaja on just see mutter, mis laseb teil pulmapäeva täielikult nautida.

Dekoreerija on isik, kes vastutab üksnes kokkulepitud kaunistuste õigeaegse valmissaamiseja ülespaneku eest ning peab kinni eelnevalt kokkulepitud detailide osas. Dekoreerija ei kanna vastutust teie päeva sujumise eest, ei tegele teiste teenusepakkujatega, ei lahenda võimalikke tekkinud probleeme ning ei ole pruutpaarile kindel seljatagune. Dekoreerija omab (või siis muretseb) palju erinevaid lahendusi peopaikade dekoreerimiseks, hea, kui saate floristi ja dekoreerija ühest tiimist, tihti jaguneb see teenusepakkumine ka veel kaheks – florist toob lilled ja dekoreerija tegeleb kangaste, tulede, küünalde jm vajalikuga.

2. KÜSIMUS: Kuidas saaks pruutpaar enda jaoks selgeks mõelda, kumba spetsialisti, pulmakorraldajat või dekoreerijat, neil täpsemalt vaja on? Kust üldse alustada või kelle poole alustuseks pöörduda, kui on selge, et on vaja korraldada pulmapidu?

VASTUS: Muidugi on tore ise oma pulmadega tegeleda, ise meisterdada ja osad saavadki sellega väga hästi hakkama! Kui pruutpaar on endas nii kindel, et võiks ise jalgratast leiutada, siis nad pulmakorraldajat ei vaja. Sel juhul otsivad nad omale vajalikut ametimehed ise, kasutavad sõprade/ sugulaste abi ning hea pingetaluvuse korral teevad ka paljud dekoori elemendid ise. Siin on vaja aga sügavalt järele mõelda, mille arvelt see enda korraldus hakkab olema. Tavaliselt on see pere, laste ning une arvelt ja mida lähemale pulmapäev tuleb, seda selgemaks saab, et on asju, mille peale pole üldse mõelnud ning pinge muudkui kasvab ja kasvab. Kuna meil tegelevad pulmadega enamasti pruudid, siis tekibki olukord, kus enne pulmapäeva on pruudid stressis, tuju halb ning ainuke mida oodatakse on, et see pulmapäev saaks juba mööda. Peale pidu aga peab leppima võimalike viltuvedamistega. See päev ei peaks ju selliste emotsioonidega olema!?

Mina soovitaksin küll, et kui kuskil tekib seisak ning ei oska enam edasi minna, siis võiks kindlasti pöörduda korraldustiimi poole, kes aitab teil need pusletükid kokku panna ning aitavad ka kitsaskohti näha. Pulmakorraldus on pruutpaarile lisatöökoht ja minu üle kümne aasta kogemus näitab seda, et 90% pruutpaaridest, kes on ise korraldanud, kahetseb peale pulmi, et nad ei võtnud endale kogenud tiimi appi. Samas kui need, kes on korraldusel abi võtnud, rõõmustavad oma targa otsuse üle ja avaldavad arvamust, et nad ei kujuta ette, kuidas nad ise oleksid selle kõigega toime tulnud. Kui aga siiski mitte kasutada korraldaja abi, siis florist/dekoraator peaksid kohe kindlasti olema. Viimased päevad enne pulmapäeva on asjaosalistele endale väga kiired ning siin oleks mõistlik eelkõige puhata mitte tegeleda peoruumi kaunistamisega. Paljudesse peokohtadesse saab sisse alles pulmapäeval ning pruutpaaril ei ole lihtsalt füüsiliselt võimalik ise midagi teha. Pruutpaaril algab päev varahommikul enda ettevalmistustega, siis ilupildid ja ongi käes tseremoonia. Dekoreerimisele aga kuluvad mitmed tunnid ja tööde mahukust ei osata ajaliselt hinnata.

3. KÜSIMUS: Kas pulmakorraldus hõlmab endas alati dekoreerija teenused ka või on reaalne, et pruutpaaril läheb vaja mõlemat?

VASTUS: Pulmakorraldus ei pea alati hõlmama dekoreerija teenust, kuigi tihti seda koos ka pakutakse, seda just lihtsustamaks pruutpaari otsinguid ja selle õige teenusepakkuja leidmist. Kui on endal konkreetne dekoreerija juba silmapiiril, siis peaks tekkima omavaheline koostöö, et kõik osapooled saaksid aru selle päeva visioonist. Mida suurem pulmapidu, mida rohkem teenusepakkujaid, seda rohkem ma soovitaksin pulmakorraldaja võtta. Ilma konkreetse isikuta, kes omab kogu infot ning koordineerijata peopaigas, on liigset müra, ajakulu ja ringijooksmist kõigil ametimeestel asjatult palju.

4. KÜSIMUS: Miks üldse peaks või võiks pruutpaar oma peo korraldamisse kaasata spetsialiste? Mis on selle peamised eelised ise korraldamise ees?

VASTUS: Ei pea aga võiks ;) Elu on meil niigi liigselt kiire, miks siis suurendada stressi elu kõige tähtsama päeva korraldamisega. Enamusel on pulmapidudega väikesed kogemused ning see päev erineb vägagi tavalisest suuremast peresündmusest (nt sünnipäevad, juubelid). Kui saame luhtaläinud juubelit viie aasta pärast paremini teha, siis pulmapidude puhul seda võimalust ei ole. Seega, oleks vägagi mõistlik võtta appi korraldaja, teie aga pühendage oma aeg teineteisele, oma lastele ja sõpradele.

Võib-olla murraks ka paar müüti.

*Pulmakorraldaja ei ole see, kes surub teile oma soovid ja nägemused peale. Pulmapidu on täpselt teie nägu (kuna teie teete erinevates valikutes otsustes) ja pulmakorraldaja tegu (kuna temal on ülevaade kõikide teie valikute osas).

*Pulmakorraldus ei ole kogu eelarvest hiiglaslik summa. Arvestades kogu töö mahtu, vastutust ja nõustamist, on korraldustasu võrreldes teiste teenusepakkujatega üks väiksemaid.

Pruutpaar OÜ pakub nii terviklahendusi kui ka osalisi teenuseid. Saame aidata korraldusega, lilleseadetega, dekoratsioonidega, valmistame kutsed, lauaplaanid. Omame teenusepakkujatest head ülevaadet ning kogemusi on meil alates aastast 2007.

Soovime siledat korralduse teekonda!

Recent Posts

See All
bottom of page